Strona główna » finanse

Kredyt inwestycyjny

16-10-2015

Czym jest kredyt inwestycyjny? Jak go uzyskać? Na co? I kiedy w ogóle warto?
Te i wiele podobnych pytań można by postawić przy dowolnym rodzaju kredytu bankowego. Z czasem postaramy się opisać najistotniejsze z nich.

Jako pierwszy z serii wpisów o produktach finansowych (przecież nie tylko kredytami się firmy finansują) jest poniższy, traktujący właśnie o kredycie inwestycyjnym.

 

więcej»

Karencja w spłacie kapitału i odsetek

07-10-2015

Z pewnością każdy kredytobiorca prędzej czy później spotka się z pojęciem karencji. Zazwyczaj we wnioskach kredytowych pojawia się pytanie o dobrowolną karencję w spłacie odsetek.

Czym więc jest karencja w spłacie odsetek? Czy stosuje się karencję w spłacie kapitału? O tym jest ten krótki wpis.

więcej»

Prawne i rzeczowe zabezpieczenia kredytów, część druga

11-09-2015

W poprzedniej części tekstu opisałem zapisy stosowane w umowach kredytowych, mające ułatwić egzekucję należności, a także częściowo zabezpieczenia nierzeczowe.

Dziś ciąg dalszy. Jeśli nie czytaliście części poprzedniej zapraszam najpierw do zapoznania się z tym wpisem. A teraz, bez zbędnych wstępów, ciąg dalszy.

 

więcej»

Krajobraz po(?) kryzysie

20-08-2015

Pisząc "kryzys"  mam  w tym przypadku na myśli kryzys finansowy/bankowy z 2008 roku. Czytelnikom, którzy zapomnieli lub zwyczajnie nigdy się nie zapoznali z jego genezą, polecam obszerny i rzetelny artykuł na Wikipedii. Znajomość tematu zdecydowanie ułatwi lekturę niniejszego wpisu.
Dzisiejszy wpis będzie odrobinę odmienny od poprzednich - mniej będzie suchych, książkowych informacji, a ciut więcej subiektywnej oceny sytuacji gospodarczej.

Nie będzie to sytuacja częsta, jednak raz na jakiś czas będziemy starali się przedstawiać własne komentarze tego typu. Zatem zapraszam do meritum wpisu.

więcej»

Prawne i rzeczowe zabezpieczenia kredytów, część pierwsza

10-08-2015

Banki nie są instytucjami charytatywnymi. Podstawą ich działalności jest osiąganie zysku. A jedną z form uzyskiwania przychodów jest udzielanie kredytów.
Nie powinno więc dziwić, że każdy bank stara się jak najskuteczniej minimalizować ryzyko związane z udzieleniem kredytu, stosując cały wachlarz różnorakich zabezpieczeń w umowie kredytowej. Zabezpieczenia stosowane przy udzielaniu kredytów mają też pozytywny skutek – kredyty zabezpieczone „twardo” – rzeczowo – są tańsze, co wynika bezpośrednio z niższego ryzyka banku.

Nie istnieje „kredyt niezabezpieczony”. W ten sposób reklamuje się kredyty bez zabezpieczeń rzeczowych (hipoteki, przewłaszczenia, zastawu – szczegółowo zabezpieczenia opiszę dalej). Nadal jednak występują różnego rodzaju zabezpieczenia nierzeczowe.
Jakie więc banki stosują podstawowe zabezpieczenia?

więcej»

Raty równe (annuitetowe) a malejące. Krótkie porównanie

20-07-2015

Zacznijmy od nomenklatury. Raty zwane „równymi”, czyli annuitetowe, moim zdaniem zdecydowanie na tę nazwę nie zasługują. Co więcej, raty tzw. „malejące” powinny nazywać się równymi.
Dlaczego? O tym m.in. jest ten wpis.

 

więcej»

Ważne! Nsza strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności.

Akceptuję, zamknij komunikat »