Strona główna » finanse » Unijne wsparcie kredytów dla firm

Unijne wsparcie kredytów dla firm

06-09-2017

Prawdopodobnie każdy słyszał coś o dotacjach UE na różnego rodzaju przedsięwzięcia - od państwowych i samorządowych inwestycji infrastrukturalnych (np. budowa dróg), przez dopłaty dla rolników, po różnego rodzaju dotacje dla firm. Oczywiście inwestycje drogowe i dopłaty dla rolników nie są naszym przedmiotem zainteresowania. Dotacje dla firm również nie - zainteresowanych odsyłamy do zaprzyjaźnionych specjalistów w tej dziedzinie. Ale pieniądze z UE płyną do naszych firm nie tylko w formie dotacji - to również różnego rodzaju pomoc de minimis, w tym dopłaty do kredytów.

Firma na swoim

Rodzina na swoim - zamknięty już program rządowych dopłat do odsetek od kredytów mieszkaniowych również jest znany niemal każdemu przynajmniej ze słyszenia. Nie każdy jednak wie, że funkcjonowały i funkcjonują podobne programy kierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w poprzednim rozdaniu środków znane jako wsparcie Jeremie.

Choć Jeremie się zakończyło, to właśnie wchodzimy w nowy etap programu kontynuującego wspieranie firm tanim kredytem.

 

Na czym to wsparcie polega?

W skrócie - marszałkowie województw mają do dyspozycji pewną pulę środków, które mają być przeznaczone na wspieranie innowacyjności i rozwoju przedsiębiorstw na swoim terenie poprzez oferowanie preferencyjnych kredytów na te cele.

No właśnie - cel - słowo klucz przy wszystkich programach wsparcia. Cel finansowania musi więc być przede wszystkim spójny z programem, konkretny i rozliczony. Na szczęście określenie celów w obecnym rozdaniu środków jest dość ogólne. Na tyle, że niemal każdą inwestycję w środki trwałe można zrealizować ze wsparciem.

 

Co można zyskać?

Kto ma kredyty firmowe ten wie ile kosztują - zazwyczaj marże takich kredytów wynoszą od 3p.p. w górę, do tego dochodzi oczywiście WIBOR, na ten moment w okolicach 1,7p.p. Łączne oprocentowanie kredytów firmowych wynosi więc średnio od 4,5% wzwyż. Poza samymi odsetkami banki pobierają oczywiście prowizję za udzielenie kredytu, czasem za samo rozpatrzenie wniosku kredytowego, opłaty za konta itd. itp. - w skrócie zarabiają na kliencie jak tylko mogą.

Preferencyjne kredyty muszą się więc wyraźnie wyróżniać na rynku. I tak właśnie jest. Oczywiście w różnych województwach szczegóły programów się różnią, ale ramowo są dość zbliżone.

Poniżej opisuję szczegóły programu dla województwa dolnośląskiego, o szczegóły dla innych województw można dopytać kontaktując się z nami.

 

Preferencyjne kredyty firmowe na Dolnym Śląsku

  • oprocentowanie całkowite od 1,83% w skali roku, plik banknotów stuzłotowych
  • 0% prowizji za udzielenie kredytu,
  • 0% prowizji za wcześniejszą spłatę,
  • okres kredytowania do 5 lat

Jest to więc najtańsze w tym momencie dostępne finansowanie inwestycji dla firm. Wsparciem rozliczanym jako pomoc de minimis jest różnica pomiędzy oprocentowaniem rynkowym a oprocentowaniem kredytu preferencyjnego.

Środki z programu muszą zostać rozliczone, wydatkowane muszą być na konkretne cele – związane z innowacyjnością lub rozwojem/ wzrostem konkurencyjności przedsiębiorstwa (wspomniane wcześniej słowa - klucze).

Realnie preferowane są inwestycje w środki trwałe – w tym środki transportu (samochody osobowe do 100 000zł), maszyny, urządzenia, nieruchomości.
Konieczne jest zabezpieczenie na oznaczonych co do tożsamości środkach trwałych (nieruchomościach, samochodach, maszynach), przy niedużych kwotach możliwe zabezpieczenia jedynie poręczeniami.

 

Gdzie program już działa?

Na ten moment preferencyjne kredyty są dostępne w województwie pomorskim i dolnośląskim, lada dzień startuje program dla opolskiego, a w niedalekiej przyszłości powinny pojawiać się programy dla pozostałych województw.

Jeśli więc planujesz inwestycję w środki trwałe, warto zainteresować się finansowaniem ze wsparciem.
Zadzwoń lub napisz do nas by dowiedzieć się więcej.

 

Tomasz Suski, wrzesień 2017

Jeśli wpis okazał się ciekawy lub przydatny – polub nas na FB lub zapisz się na newsletter, by nie przegapić kolejnych!

Ważne! Nsza strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności.

Akceptuję, zamknij komunikat »